Menu Close

Eilės pas medikus – pacientų grumtynės

Sustreikavo širdis ir prireikė kardiologo konsultacijos? Tenka apgailestauti, bet mūsų rajono gyventojams vizito pas gydytoją teks palaukti ne vieną savaitę. Negana to, grumtynės dėl talonėlio prasidės ankstų rytą ligoninės kieme.

Negavo talonėlio
Į redakciją paskambinusi vilkaviškietė Aldona apgailestavo, kad mūsų rajono gyventojams medikų paslaugos tampa vis sunkiau prieinamos. Ypač sudėtinga užsiregistruoti pas kardiologus, o pastaruoju metu su problemomis susiduria ir tie, kam reikia endokrinologo pagalbos.

– Mano vyras širdininkas, jam nuolatos reikia konsultuotis su kardiologais. Tačiau kaip tai padaryti, kai neįmanoma patekti pas gydytojus? – stebėjosi į redakciją paskambinusi moteris. – Kai vyras nuvyko į Kauno klinikas, kardiologas priekaištavo, kad liga labai apleista. Tai jam ir pasakiau: jeigu daugiau miestiečių medikų važiuotų dirbti į rajonus, tai ir ligos nebūtų tiek pažengusios.

Vilkaviškietė pasakojo, kad nuolat skambina į ligoninės Konsultacinio skyriaus registratūrą, tačiau gauti talonėlį pas kardiologą – misija neįmanoma. Bandė registruotis ir internetu, tačiau pas kardiologę Birutę Gumauskienę, konsultuoti pacientus atvykstančią iš Kauno, vietų niekada nėra.
– Kai registratūroje pasakė, kurią dieną dalys talonėlius, vyras nuėjo prieš pusę aštuntos, mat Konsultacinis skyrius dirba nuo 7.30 val. Tačiau prie ligoninės durų buvo tiek žmonių, kad vyras suprato, jog jam talonėlio tikrai nebeliks. Laukiantieji paprotino, jog norint gauti taloną į eilę reikia stoti nuo pusės penktos ryto, – pasakojo Aldona.

Konfliktai prie durų
Moteris klausė, ar normalu šiais laikais, kai yra tokios techninės galimybės, žmones statyti į gyvą eilę, kurioje laukti reikia po kelias valandas. Aldona prisiminė kaimynės pasakojimą, kai žiemą, spaudžiant speigui, pacientai į eilę rinkosi su karštos arbatos termosais, kad nesušaltų. Tie, kas sušalo, ėjo pasišildyti į automobilius, tačiau su grįžusių jų į eilę niekas nebenorėjo įleisti. Kilo konfliktas, ligoniai apsižodžiavo. Medikams teko juos raminti, reguliuoti eilę, kad žmonės nesusipeštų.

Vilkaviškietė teiravosi, kodėl talonėliai pas kardiologą dalijami tik vieną kartą per mėnesį. Juk jei būtų išduodami bent du kartus, eilės sumažėtų perpus ir žmonėms nebereikėtų ankstų rytą tiek šalti prie Konsultacinės poliklinikos durų.

Anot Aldonos, panaši problema pastaruoju metu kyla ir norintiesiems prisiregistruoti pas endokrinologą. Anksčiau dirbo dvi gydytojos endokrinologės – Aldona Lazdauskienė ir Ilona Banišauskaitė, tad didelės eilės nesusidarydavo. Dabar, be likus vienai gydytojai, patekti pas endokrinologą labai sunku. Tad ir endokrininių sutrikimų turintys pacientai priversti kartą per mėnesį apgulti Konsultacinės poliklinikos duris.

Trūksta kardiologų
Su vilkaviškietės skundu supažindinome ligoninės Konsultacinio skyriaus vedėją Dianą Mykolaitytę. Ji pripažino, kad problema egzistuoja daugelį metų ir jos išspręsti nepavyksta. Didžiulės pacientų eilės susidaro dėl to, kad trūksta specialistų. Tačiau su panašiomis problemomis susiduria ne tik Vilkaviškio ligoninės, bet ir kitų rajonų gyventojai.
– Kardiologinių konsultacijų paklausa – labai didelė. Juk žinome, kad širdies ir kraujagyslių ligos – pačios dažniausios, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių. Deja, kardiologų – labai trūksta, – aiškino D. Mykolaitytė.

Tačiau, anot Konsultacinio skyriaus vedėjos, šiuo metu situacija tikrai geresnė. Iki kovo mėn. gydytoja B. Gumauskienė mūsų rajono ligoninėje dirbo tik 0,22 etato, tad atvykdavo kartą per savaitę. Dabar medikė dirba puse etato ir į Vilkaviškį atvyksta bent du kartus per savaitę. Be to, dar ketvirčiu etato dirba kardiologė Jūratė Blažaitienė, tad iš viso Vilkaviškio ligoninė turi 0,75 kardiologo etato.

D. Mykolaitytė įsitikinusi, kad didelės eilės susidaro dar ir dėl to, jog pas gerus specialistus veržiasi ir aplinkinių rajonų gyventojai. Tad mūsų rajono pacientams galimybės patekti pas gydytoją dar labiau sumažėja. Vedėja pripažino, kad talonėliai pas kardiologus išgraibstomi per pirmą registracijos valandą.

Problemos neišspręstų
Tokia pati priežastis ir dėl eilių pas endokrinologę I. Banišauskaitę. Beje, gydytoja taip pat priims šiek tiek daugiau pacientų – anksčiau dirbo 0,5 o dabar – 0,55 etato. Beje, mūsų rajono gyventojai su šeimos gydytojo siuntimu taip pat gali rinktis bet kurią antrinio lygio gydymo įstaigą ir vykti pas specialistus į kitus rajonus.

„Santakos“ skaitytojos pasiūlymas talonus dalinti bent du kartus per mėnesį, anot D. Mykolaitytės, problemos neišspręstų. Per birželio mėnesį kardiologė B. Gumauskienė priėmė 177 pacientus, iš kurių 100 talonėlį gavo pirminei konsultacijai. Anksčiau buvo bandyta pacientus registruoti ne mėnesiui, o sudaryti eilę į priekį. Tačiau toks metodas nepasiteisino, nes iš anksto užsiregistravę pacientai pamiršdavo vizito laiką ar per tą laiką kreipdavosi į kitą gydytoją. Dėl to eilėje susidarydavo spragos, o tai buvo nepalanku tiek paciento nesulaukusiems medikams, tiek ilgesnėse eilėse privers tiems laukti ligoniams.

D. Mykolaitytė patarė pacientams nesirikiuoti nuo ankstaus ryto prie užrakintų ligoninės durų, o ateiti laiku arba laukti namuose prie telefono ar kompiuterio, mat visiems pacientams, tiek besiregistruojantiems gyvai, tiek telefonu ar internetu, sudaromos vienodos sąlygos – nustatytą dieną, 7.30 val., laisvos vietos įkeliamos į e. sveikatos sistemą.
Beje, skyriaus vedėja pacientus turi nuliūdinti, kad vasara – atostogų metas, tad eilės pas specialistus šiuo metu dar pailgės.

Kviesulaitienė E. (2022, birželio 07) „Eilėse pas medikus – pacientų grumtynės“
Santaka [žiūrėta 2022-06-08] Prieiga per internetą
https://www.santaka.info/pdf/87109573ecb895113ef4b…

Skip to content