Menu Close

Pasiruošimas kolonoskopijos tyrimui

Pasiruošimas kolonoskopijos tyrimui

Kad žarnynas būtų efektyviai išvalytas, o procedūra sėkminga, būtina, kad Jūs griežtai laikytumėtės toliau pateiktų nurodymų:

 • Prieš numatomą procedūrą nenaudoti antikoaguliantių ar antiagregantų, geležies preparatų: varfarino (orfarino) 5 dienas; klopidogrelio (plavix, zyllt, trombex, grepid), tikagreloras (brilique) 7 dienas; rivaroksabano (xarelto), apiksabano (eliquis), dabigatrano (pradaxa), edoksabano (lixiana) 24-48val.; geležies preparatų 7 dienas iki procedūros. Jei kardiovaskulinė rizika didelė ir be kraują skystinančių vaistų apsieiti minėtą laikotarpį neįmanoma – rekomenduotinas jų keitimas į mažo molekulinio svorio heparinus (MMSH), jų neleidžiant procedūros dieną. Kardiovaskulinę riziką turi įvertinti šeimos gydytojas.
 • 3 dienas iki procedūros negalima vartoti: patiekalų su riešutais, grūdais, sėklomis, raudonos/violetinės spalvos maisto ir gėrimų, ne baltos spalvos maisto produktų. Galima vartoti: pieną, natūralų jogurtą be priedų, varškę, grietinę, sviestą; baltą duoną, ryžius, makaronus ir kvietinius miltus; bulves, vištienos krūtinėlę, žuvį, kiaušinius; sūrį: čederio, feta, ožkos, mocarela, parmezano, varškės be priedų (be kmynų, be žolelių).
 • Dieną prieš numatomą tyrimą nieko nevalgykite arba, jei tyrimas numatytas vėlesniu laku, galite suvalgyti lengvus pusryčius (pvz.: jogurtas be priedų, virtas kiaušinis su baltos duonos riekele) iki 9 val. ryto; vėliau, kol bus atlikta procedūra, per priešpiečius, pietus ar kitu valgymui skirtu laiku galite vartoti TIK SKAIDRIŲ SKYSČIŲ (pvz., vandens, mineralinio vandens, vaisvandenių, arbatos – kad įpylus į stiklinę ir padėjus ant laikraščio būtų galima perskaityti tekstą). Galite vaistinėse įsigyti specialų skaidrų Nutricia tirpalą PreOP energetiniam poreikiui patenkinti. Negalima gerti: pieno ir jo produktų, skysčių su raudonu ar purpuriniu dažikliu, alkoholinių gėrimų, vaisių sulčių ar gaiviųjų gėrimų su tirščiais.
 • Vaistinėje įsigykite vieną iš vidurius laisvinančiųjų preparatų (pvz.: FORTRANS, PICOPREP, MOVIPREP, EZICLEN, CITRAFLEET arba kt.). Preparatą paruoškite ir naudokite taip kaip nurodyta informaciniame lapelyje.
 • FORTRANS vartojimo schema 15-20 kg. kūno svorio reikalingas 1 paketėlis vaisto. Geriama dažniausiai iki 4 paketėlių. Dieną prieš tyrimą:
  • 13 val. 1 litre vandens ištirpinti 1 paketėlį ir kas 15 min. išgerti po stiklinę skysčio. Per valandą išgerti visą 1 litrą FORTRANS tirpalo;
  • 14 val. geriami skaidrūs skysčiai 1 litras;
  • 15 val. 1 litre vandens ištirpinti 1 paketėlį ir kas 15 min. išgerti po stiklinę skysčio. Per valandą išgerti visą 1 litrą FORTRANS tirpalo;
  • 16 val. geriami skaidrūs skysčiai 1 litras;
  • 17 val. 1 litre vandens ištirpinti 1 paketėlį ir kas 15 min. išgerti po stiklinę skysčio. Per valandą išgerti visą 1 litrą FORTRANS tirpalo;
  • 18 val. geriami skaidrūs skysčiai 1 litras;
  • 19 val. 1 litre vandens ištirpinti 1 paketėlį ir kas 15 min. išgerti po stiklinę skysčio. Per valandą išgerti visą 1 litrą FORTRANS tirpalo;
  • 20 val. geriami skaidrūs skysčiai 1 litras.
 • CitraFleet vartojimo schema: geriami 2 paketėliai dieną prieš tyrimą. Jei tyrimas bus atliekamas kitos dienos  08-12 val.   pirmas paketėlis, ištirpintas 150 ml vandens išgeriamas 16 val., po 10- 30 min. užgeriama 2 l. skaidrių skysčių, antras paketėlis, ištirpintas 150 ml vandens išgeriamas 21 val. ir  po 10-30 min. užgeriama dar 2 l. skaidrių skysčių.
 • Papildomi skysčiai yra būtini, kad žmogaus organizmas neprarastų skysčių, o žarnynas gerai išsivalytų ir nereiktų kartoti tyrimo. Suvartoję vaisto pradėsite tuštintis dažnai ir skystomis išmatomis (vaisto poveikis gali pasireikšti iš karto arba per kelias valandas). Žarnynas tik tada yra tinkamai išvalytas, jeigu išmatos yra skaidrios, kaip šlapimas, be kietų dalelių. Grynus skysčius baigti gerti likus 4 val. iki procedūros.
 • Vidurius laisvinančiųjų vaistų tolerancija yra gera, bet retais atvejais gali būti pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, padidėjusio jautrumo reakcijos. Vidurius laisvinantieji vaistai kontraindikuotini esant dideliems bendros savijautos pakitimams (skysčių netekimui, sunkiam širdies ir inkstų nepakankamumui, žarnų nepraeinamumui, stipriam žarnyno uždegimui ir kt.), padidėjusiam jautrumui veikliajai arba bet kuriai kitai pagalbinei medžiagai. Jei atsirado minėti simptomai, pasitarkite su  savo šeimos gydytoju arba kreipkitės į SPS.
 • Jeigu nuolat geriate vaistus dėl lėtinės ligos, tyrimo dienos rytą juos kaip visada išgerkite su nedideliu kiekiu vandens.
 • Pacientus, sergančius sunkiomis lėtinėmis ligomis, pvz., cukriniu diabetu, hipertonine liga, širdies ritmo sutrikimu ir kt., prieš procedūrą turi apžiūrėti bendrosios praktikos gydytojas. Sergantys cukriniu diabetu ir gydomi insulinoterapija, rekomenduojama endokrinologo k-ja dėl gydymo korekcijos;
 • Vyresniems nei 50-60 metų amžiaus pacientams ir/ar sergantiems širdies ligomis prieš tyrimą atlikti širdies elektrokardiogramą, bendrą kraujo tyrimą, gliukozę, kalį, natrį, urea ar kitus tyrimus (SPA, INR) pagal indikacijas.

SVARBU! Jeigu tyrimas bus atliekamas su intravenine nejautra (į veną leidžiami vaistai, pacientas užmiega ir nepatiria jokių nemalonių pojūčių), būtina atvykti su lydinčiu asmeniu, po tyrimo negalima vairuoti, pasirašinėti svarbių dokumentų. Pacientas gydymo įstaigoje praleidžia 1-2 val.. Tyrimas trunka nuo 20 min. iki 1 val., po jo pacientas dar kurį laiką miega.

Skip to content